Szanowni Państwo

Podjęliśmy współpracę z portalem praca.pl - jej owocem jest poniższy artykuł. Mamy nadzieję, że ułatwi Wam planowanie kariery zawodowej.

Jak znaleźć pierwszą pracę? Porady ogólne

Szukasz swojej pierwszej pracy po liceum, technikum bądź świeżo po odebraniu dyplomu uczelni? Jest kilka prostych sposobów na podniesienie swojej konkurencyjności na rynku pracy. Oto kwestie, na które powinna zwrócić uwagę osoba nie mająca żadnego doświadczenia i celująca w pracę na stanowiskach juniorskich oraz podstawowych.

Przygotuj dobre dokumenty aplikacyjne

Większość pracodawców oczekuje od kandydatów do pracy CV. Warto pochylić się nad tym dokumentem, gdyż jego atrakcyjność zazwyczaj przesądza o tym, czy kandydat zostanie zaproszony do kolejnego etapu rekrutacji. 

Osoby bez doświadczenia zawodowego często mają wątpliwości, w jaki sposób przygotować dobre CV. W takim wypadku w sekcji Doświadczenie warto podać inne aktywności, np. związane z działalnością w organizacjach non-profit, charytatywnych, stowarzyszeniach, kołach zainteresowań, klubach. Mimo że taka działalność może nie mieć wiele wspólnego z charakterem stanowiska, o jakie stara się kandydat, wartą ją uwzględnić w CV. Jest to bowiem sygnał dla pracodawcy, że ma do czynienia z osobą aktywną, chcącą się rozwijać i nie bojącą się odpowiedzialności.

Starannie dobierz też zestaw umiejętności twardych i miękkich, jakie wymienisz w CV. Prześledź kilka ogłoszeń o pracę i zobacz, na jakich kompetencjach najbardziej zależy pracodawcom. Posiadasz te umiejętności? Koniecznie wpisz je do CV, najlepiej w podobnej formie, jak zostały określone w ofertach pracy. Dzięki temu rekruter szybko znajdzie w Twoim życiorysie istotne dla niego informacje. To bardzo ważne w przypadku rekrutacji, w których bierze udział duża liczba kandydatów – wówczas rekruter poświęca zaledwie kilka-kilkanaście sekund na przejrzenie jednej aplikacji! Warto więc zwiększyć swoje szanse.

Nie wiesz, jak napisać CV do pracy w rachunkowości, pracy dla informatyka czy na inne stanowisko? Przykładowe CV znajdziesz w sieci – nie kopiuj ich, ale możesz się nimi zainspirować. Co więcej, pomocą służą dobre portale rekrutacyjne, takie jak praca.pl – zobaczysz tam mnostwo przykładów dobrego życiorysu oraz wskazówki na temat tego, co warto uwzględnić w dokumencie, a co lepiej pominąć. Dobrym sposobem jest też znalezienie grupy w mediach społecznościowych poświęconej pracy w danej dziedzinie i poproszenie użytkowników o pomoc, ocenę CV.

Skorzystaj z profesjonalnego portalu z pracą

Oferty pracy publikowane są w różnych miejscach w sieci. Jako osoba niedoświadczona musisz zachować szczególną ostrożność – dlatego najlepiej, jeśli będziesz pozyskiwać ogłoszenia z profesjonalnego portalu rekrutacyjnego, jak np. wspomniana praca.pl. Wszystkie oferty na takim portalu są weryfikowane przed publikacją, nie natkniesz się więc tam na oszusta próbującego wyłudzić dane osobowe albo pieniądze. 

Co więcej, platforma rekrutacyjna naprawdę pomaga błyskawicznie dotrzeć do takich ogłoszeń, które najbardziej Cię interesują. Przykładowo, jeśli szukasz pracy w województwie mazowieckim bądź konkretnie – na przykład ofert typu praca Milanówek dla spedytora, wystarczy, że w wyszukuwarce na praca.pl podasz nazwę tej miejscowości oraz stanowisko, a zobaczysz wszystkie aktualne ogłoszenia spełniające oba kryteria. Ponadto po zalogowaniu na portalu możesz śledzić historię rekrutacji, aplikować w szybki sposób czy ustawić job alert wysyłający powiadomienia na skrzynkę e-mail, gdy pojawi się rekrutacja na stanowisko, które chcesz zdobyć. Warto korzystać z tych udogodnień, tym bardziej, że są całkowicie darmowe.

Rozmowa o pracę dla nowicjusza

Choć większość pracodawców rzeczywiście preferuje kandydatów z doświadczeniem, jest także liczna grupa takich, który zatrudniają absolwentów szkół, nowicjuszy. Przyjęcie do pracy młodej osoby, nawet bez żadnego stażu pracy, pomaga bowiem odświeżyć kadrę – młodzi uczą się od starszych pracowników, sami zaś wnoszą do zespołu energię, nowe spojrzenie, kreatywne i nieszablonowe pomysły. Pamiętaj zatem, że mimo braku wcześniejszych świadectw pracy na koncie, masz wiele atutów jako kandydat do pracy. Koniecznie chwal się nimi w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Pamiętaj o otwartości, uśmiechu i pewności siebie – wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne naprawdę są na wagę złota na rynku pracy.

Praca w Milanówku – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli nie masz konkretnych planów zawodowych i szukasz stanowiska juniorskiego, które pozwoli Ci przyuczyć się do zawodu, zdobyć pierwsze doświadczenie na rynku pracy itp. – sprawdź, jakich pracowników poszukują lokalni pracodawcy. Pomoże Ci w tym Barometr zawodów, czyli coroczna prognoza zapotrzebowania na pracowników w danej okolicy. Przykładowo, zgodnie z badaniem w 2023 r. w powiecie grodziskim brakuje chętnych do pracy m.in. w budownictwie (na różnych stanowiskach, też jako robotnik budowlany bez kwalifikacji), usługach transportowych (np. jako kurier), usługach sprzątających, na stanowiskach kasjera / sprzedawcy, magazyniera czy pomocy kuchennej. Potrzebne są też osoby do obsługi różnego rodzaju maszyn – warto rozważyć nabycie odpowiednich uprawnień. O możliwość odbycia bezpłatnego szkolenia zawodowego warto zapytać w najbliższym urzędzie pracy.