Dnia 11 października klasa 2lop z wychowawcą Iwoną Kubicą uczestniczyła w ramach projektu Tydzień Noblowski realizowanego w naszej szkole w lekcji poświęconej tegorocznemu Nobliście z dziedziny medycyny i fizjologii. Uczniowie poznali sylwetkę Svante Paabo, który jako pierwszy dokonał zsekwencjonowania genomu mtDNA pochodzącego z kości wymarłego przedstawiciela rodziny człowiekowatych. Uczony porównał wersje genów gatunków wymarłych z genomem współczesnego człowieka i udowodnił, że podczas wędrówek form praludzkich doszło do transferów materiału genetycznego, co miało kluczowe znaczenie w przeżyciu kolejnych przedstawicieli człowiekowatych. Prezentacja tych znaczących odkryć wzbudziła zainteresowanie i dyskusję wśród młodzieży na temat wszechstronności Nobilisty i dziedziny nauki, której jest prekursorem- paleogenomiki.👨🏼‍⚕️🙂🧠🫁🫀